Tekrar Zorunlu trafik sigortası azami prim oranlarında artış kararı alındı.

Resmi Gazete'de yayınlanan Yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişiklikle, azami prim tutarları, bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden Agustos 2022 de uygulanacak artış orani 2,25 iken 2022 yılı Eylül ayından itibaren aylık azami yüzde 4,75 artırılacak.

Araç bedellerindeki ciddi artış, Parça fiyatlarındaki %80 lere dayanan artış ve Asgari ücret artışı ve enflasyonun (oto TÜFE) önceki aya (aylık) kıyasla %11,73, Nisan 2021’e (yıllık) kıyasla %135,5 oranında arttışı ile Sigorta şirketleri Trafik Sigortasında önemli zararlar etmeye başlayınca Trafik Sigortası yapmaktan kaçınmaya başladılar. Hem sigortalı hem de Acenteler zor durumda kalmaya başladı.

POLİÇE YAPMAKTAN KAÇINAN ŞİRKETLERE CEZA

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından yapılıp yayınlanan yönetmeliğe göre tarafındanzorunlu trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilecek.

Kaçınmanın devam etmesi halinde SEDDK kararına istinaden bu süreler iki katına kadar arttırılabilecek veya diğer tedbirler uygulanabilecek.

TİCARİ ARACLARA EKSTRA ARTIŞ

Hasar prim oranı hususi araçlara göre çok daha yüksek olan ticari araçlara Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere azami primler; Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine göre otobüsler, kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10, diğer araç gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

TÜZEL KULLANIMDAKİ ARAÇLARA DAHA YÜKSEK ARTIŞ

SEDDK bu kapsamda araç grubu kullanım türüne göre uygulanacak azami prim artırım tablosunu uygulamaya koydu, tüzel kullanım azami prim artırım oranı; otomobil ve kamyonette yüzde 20'ye, motosiklette yüzde 25'e kadar çıkabilecek.

Hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü.

Bu uygulama ile

İyi sürücüyü cezalandıran kötü sürücüyü ödüllendiren bir uygula olmuş.

Buna göre prim indirim oranları; 7. basamak için yüzde 45'ten yüzde 42'ye, 6. basamak için yüzde 30'dan yüzde 22'ye, 5. basamak için yüzde 15'ten yüzde 10 düşürülürken, hasar sebebiyle prim artırım oranlarında da düzenleme yapıldı.

Düzenlenecek poliçelerde hasar sebebiyle ödenecek prim artırım oranları; 3. basamak için yüzde 50'den yüzde 45'e, 2. basamak için yüzde 100'den yüzde 90'a 1. basamak için yüzde 150'den yüzde 135'e düşürüldü.

Düzenlemeler 1 Eylül'de yürürlüğe girecek.