Şubelik mi alayım Kendi acentemi mi açayım?

Şubelik mi avantajlı yoksa kendi acentemi açmak mı? Kararsız kalanlar bu yazıya dikkat!


Herhangi bir sigorta şirketinin acentesi (tekil acente) olduğunuz zaman müşterilerinize sadece o şirkete ait fiyat teklifleri sunabilirsiniz. günümüz rekabetçi piyasa şartlarında kendi portföyünüz eğer çok güçlü değilse Tekil Acente olmak sizi maddi olarak ve sigorta şirketinin sizden taleplerini karşılama konusunda çok zorlayacaktır.

Ülkemizin ekonomik durumuna göre Mecburi olmayan sigorta poliçelerinin yaptırılma oranı %0,2 civarındadır. bu da bir acentenin ağırlıklı olarak Trafik sigortası ve DASK poliçesi kesmesi demektir. ancak acentelik almak isteyeceğiniz şirketler bu poliçelerin genel poliçe üretim oranınızın %65'ini geçmemesini ister. aylık ortalama 200.000 TL poliçe üretimi yapan iyi bir acente yaklaşık 50 trafik, 20 kasko, 20 dask, 10 işyeri, yangın, ferdi kaza, sağlık, seyahat vb. poliçe kesmek zorundadır.

Bu şartları 3 aylık periyotlarda güncelleme ve artırma istekleriyle karşılaşırsınız.

Şubelik alarak başka bir acentenin altında çalışmak durumunda ise bütün bu şartları paylaşmış olursunuz. Genel Merkez her ay üretiminin içerisindeki taahhüt oranına göre ufak taleplerrde bulunabilir. örneğin bu hafta tüm şubelerimizden 2 şer adet ferdi kaza veya dask istiyoruz gibi.

Çünkü toplam hedefin şube sayısına bölümü bundan daha yüksek bir rakama ulaşmaz.


Sigorta Acenteliği açmanın kısa şartları:

1- Segem Belgesi (teknik müdürlük kapsayan)
2- Tobb levha Kaydı (30 bin tl)
3- işyeri
4- ofis gereçleri
5- Sigorta Şirketlerine acentelik başvurusu
6- Başvuru onaylanan şirketin istediği teminat (25100 bin tl şirket başı) ve taahhütler

 

Şubelik açmanın kısa şartları
 

1- Segem Belgesi (müdürlük vasfına haiz)
2- Ticaret odası şubelik kaydı masrafları (şehre göre 3-7 bin tl)
3- işyeri
4- ofis gereçleri
5- Teminat senedi veya nakit teminat


ŞUBELİK VEREN SİGORTA ŞİRKETLERİ
 

Ülkemizde TOBB 2022 kayıtlarına göre yaklaşık 120 adet şubeli yapıda sigorta şirketi bulunmaktadır. bunlar %50 ila %65 arasında prim paylaşımı yaparak şubelik vermektedirler.
Kendi portföyünüzü değerlendirdiğinizde, aylık ortalama 70.000 tl üretim yapabileceğinizi ve bu rakamın aylara göre artış gösterdiğini düşünüyorsanız şubelik alabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen bilgiler ışığında kendinize ait güçlü bir sigorta acenteliği sahibi olmak istiyorsanız vakit kaybetmeden "Şubelik veren Sigorta Acenteleri" bölümünü ziyaret edin.

Ekonomi bakanının 2019 yılı başında yaptığı açıklamaya göre sigortacılık sektörünün ekonomi içerisindeki payı %4 civarında ve hükümet bu yıl hedeflerine bu oranı %10 seviyesine çıkarmayı da ekledi. Bu da, piyasanın %250 büyümesi demektir.

Yorum bulunamadı !

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.