Tüm Sigorta Bıranşları ve Ayrıntıları

Genel Manada tüm sigortalı ve sigortacılar tarafından bilinen sigorta çeşitleri dışında, adını ilk defa duyacağınız ve bilseydim mutlaka yaptırırdım diyeceğiniz, onlarca sigorta çeşidi olduğunu biliyor musunuz?

Aşağıdaki tabloda ayrıntılarını bulabileceğiniz branşlarda sigorta poliçeleri tanzim edebilir / ettirebilirsiniz.

Özellikle yavaş yavaş popüler olmaya başlayan, İnşaat Bitirme Sigortası, Düğün Sigortası, Evcil hayvan sigortası gibi başlıklar çok işinize yarayacak.

 

Sigorta Nedir?

TDK sözlüğündeki yanıtına göre, başlangıç aşamasında ödenen bir prim karşılığında geleceğe yönelik güvence sağlayan poliçedir. Sigorta hizmeti, bir kişinin ya da sigorta kapsamına girebilen her türlü olgunun, gelecekte karşılaşılma ihtimali olan problemlere karşı sürdürülen ve sözleşme ile güvence altına alınan bir hizmettir.

 

 

Sigorta Yaptırırken Dikkat Etmen Gerekenler

Sigorta hizmetleri, özel kuruluşlar tarafından karşılanıyor. Dolayısıyla her birinin teminatları ve hizmet kaliteleri farklılık taşıyor. En iyi sigorta hizmetlerinden yararlanmak için deneyimli ve güvenilir bir çözüm ortağı ile çalışmanda yarar var.


Yeşil Kart Sigortası nedir? Ne işe yarar? Nereden Kesilir?

Yeşil Kart, Yeşil Kart Sistemine üye ülkelerde geçerli olmak üzere düzenlenen, Uluslararası Motorlu Taşıt Sigorta Kartıdır. Trafik sigortasının eki niteliğinde olan Yeşil Kart, kazanın meydana geldiği ülkede yapılması zorunlu olan Motorlu Taşıt Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasına (Trafik Sigortası) eşdeğer bir belgedir.

Tekne - Yat Sigortaları Nelerdir? Ne işe yarar?

Yat Sigortası ile yatın gövdesi, makineleri, adını taşıyan servis botları, yat ile birlikte alınıp satılması mutad olan donanım ve ekipmanı kapsamında tek bir poliçe ile güvence altına alınmaktadır.

Tekneme Sigorta Kestirmeden önce bilmem gerekenler Hakkında Bilgi Almak İçin Lütfen Tıklayın...

Sağlık Sigortası çeşitleri nelerdir? Hangi Sigorta Bana Uygun?

Kendime sağlık sigortası yaptırmak istiyorum.

Bilgi Almak İçin Lütfen  Tıklayın...

Türkiye’de ilk kez 2011 yılında Allianz tarafından sunulan düğün sigortası, en güzel ve heyecanlı günlerinde kötü sürprizlerle karşılaşmak istemeyen çiftleri bekliyor. Gelinlik ve damatlıktan düğün hediyelerine, pastadan istem dışı gerçekleşen düğün iptallerine kadar evlilik hazırlıklarına dair her detay güvence altına alınıyor.


Zorunlu Deprem Sİgortası DASK, Deprem felaketine karşı evinizi işyerinizi korur. Dask Hakkında Bilgi Almak İçin Lütfen Tıklayın...

Ferdi Kaza Sigortası beklenmedik durumlara karşı sizi ve sevdiklerinizi güvence altına alır, teminat ve ödenen tazminat tutarlarıyla zor günlerde yanınızda olur. 

Hepimizin bildiği o söz gibi: Kaza geliyorum demez. Ama kötü senaryolara karşı önlemlerimizi almak da mümkündür. Sürekli endişe etmek yerine, bugün atacağınız kolay bir adım sayesinde ferdi kaza sigortası poliçeniz, kaza sonrası yaşanan vefat, maluliyet ve tedavi masrafları gibi durumlarda ödediği tazminat ile size ve sevdiklerinize finansal destek sağlar, aklınız kazalarda kalmaz.

Araç sahiplerini yakından ilgilendiren 
 
kasko sigortası
 , güvence altına alınan aracın -teminatlar kapsamında- yaşayabileceği bütün problemlerde sigortalı kişinin mağduriyetini giderir. Kasko güvencesi, araç sahibine; kaza, çalınma, yanma, kötü niyetli hareketlere maruz kalma, yolda kalma gibi birçok durumunda maddi hasarın telafi edilmesini ve acil yardım desteği sunulmasını taahhüt eder.

Evcil Hayvan Sigortası ile aşıları tamamlanmış ve 6 aydan büyük 10 yaştan küçük dostlarımızın  tüm ırk ve cinsiyetteki (5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve bağlı yönetmeliklerde Türkiye’de üretimi, satışı ve beslenmesi yasaklanmış olanlar hariç) kedi ve köpekler için trafik kazası, yüksekten düşme, zehirlenme, yanma, yabancı cisim yutma gibi acil durumlarda ihtiyaç duyulabilecek tedavi hizmetlerini teminat altına alabilirsiniz.


Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), insanların kamusal emeklilik planlarına ek olarak yararlanabilecekleri özel bir sistemdir. BES’te düzenli olarak prim ödemesi yapılır. En az 10 yılı tamamlayabilen ve 56 yaşından sonra dilediği zaman emekli olabilen kişiler, emeklilikte ek gelir elde etme şansı elde ederek refah seviyelerini yükseltebilirler.
 
Sigorta çeşitleri ve tanımları kadar sigortanın avantajları hakkında da bilgi sahibi olmakta yarar vardır.

Hayat sigortası, sigortalı kişinin vefat etmesi ya da sakat kalması durumuna karşılık güvence sağlayan bir poliçedir. Buna bağlı olarak sigorta sahibinin vefatı söz konusu olursa aile bireyleri için maddi güvence sağlanır. Sakatlık durumunda ise sigortalıya yaşam kalitesini korumasına yardımcı olan güvenceler sağlanır. Hayat sigortası, zorunlu değildir.

Sigortalıya "Modüler Sağlık Sigortası" kapsamında yer alan tehlikeli hastalıklardan kanser tanısı konulması durumunda anlaşmalı kurumlarda geçerli hizmet kapsamında;yılda bir kez ücretsiz öğretim üyesi doktor muayenesi, PET- CT çekimi, bilgisayarlı tomografi, MR işlemleri uygulanacaktır.

Ek olarak kemoterapi ve radyoterapi uygulama seansları da ücretsiz olarak karşılanacaktır (İlaç, malzeme vb. giderler hariç).

Ayrıca kemoterapi tedavisinde destek amaçlı, ilacın ilgili kuruma ulaştırılması hizmeti de verilmektedir. İlgili tedavi hizmetleri tehlikeli hastalık tazminat başvurusu itibarıyla 1 yıl süre için geçerlidir.

Satın aldığınız veya garantisi devam eden Araç veya Elektronik cihazlarınızı "Garanti Sigortası" ile teminat altına alabilirsiniz. Garanti dışında kalan kapsamlarda geçerli olan bu sigorta genellikle elektronik cihaz marketleri tarafından kullanılmaktadır.

Örneğin: "Kazaen Zarara Uğrama ve Çalınma Teminatı:Fatura tarihinden itibaren 1 yıl boyunca ani ve beklenmedik durum karşısında, ürünün kaza ile hasara uğraması halleri ile kapalı bir ortamdan zorlama, şiddet, tehdit, yaralama, öldürme ve/veya anahtar uydurma yöntemi ile çalınması (hırsızlık) sebebiyle oluşacak zararları kapsamaktadır."


Hava taşıtının işleticisi, sahibi, kiracısı veya zilyetine sahip bir kişinin yaptırabileceği poliçe ile hava taşıtının yerde dururken hareket halindeyken (taksi hali) ya da uçuş sırasındaki herhangi bir nedenle oluşan zarar ve kayıplar teminat altına alınmaktadır.

Ayrıcı Üçüncü Şahıs Sorumluluk Sigortaları ile Hava Taşıtlarında Taşınan Yolcular, yük ve postalar Teminat Altına Alınmaktadır.

İşyerinizi ve isteğe bağlı olarak işyerindeki muhteviyatınızı yangın, hırsızlık,  sel  ve su baskınından; iş durması ve kira kaybına kadar birçok riske karşı güvence altına alabilirsiniz.

Yıllarca emek emek çalışıp sahip olduğunuz değerleri koruyabilmek ve yeniden yerine koyabilmek bugün dünden daha zor. Çağdaş ticari yaşamının gereği, faaliyetlerinizi aksatacak ve hatta durduracak her türlü olaya karşı, ödeyeceğiniz makul primlerle karşılaşacağınız riskleri sigorta şirketinize devrederek etkilerinden kurtulmak mümkün. Böylece iş yerinizde ortaya çıkacak her türlü hadiseye karşı sigortalı olduğunuz sürece, sanki iş yerinizin bir yedeği var gibi huzurla ve güvenle çalışıp işinizi büyütmeye ve kazanmaya odaklanırsınız.

Konut sigortası, evinizi ve eşyalarınızı etkileyebilecek çeşitli doğal afetlerin, hırsızlık olaylarının ve yangın gibi risklerin bedellerinden sizi korumak için hizmet sunar. Zorunlu bir hizmet olmayan konut sigortası, hem ev sahipleri hem de kiracılar tarafından yararlanılabilen bir sigorta çeşididir.

Muhasebeci, Avukat, mali müşavir, doktor, iş güvenlik uzmanı, mimar, mühendis gibi meslek erbaplarının mesleki hataları ya da ihmalleri sebebiyle oluşabilecek üçüncü şahıs tazminatlarını karşılayan sigorta türüdür.


Rüzgar Enerjisi Santrallerinin poliçe teminatlarının bazıları aşağıdaki gibidir:

• Rüzgar Enerji Santralleri kurulumu aşamasında montaj sırasındaki riskleri teminat altına alan İnşaat/All Risk Teminatı + 3.şahıs Sorumluluk + işveren sorumluluk
• İşletme döneminde yaşanılabilecek yangın, yıldırım, infilak, deprem, doğal afetler ve terör gibi risklerin Teminat altına alınması işyeri paket sigortası
• Yukarıdaki risklerin oluşturacağı hasar durumunda Kar Kaybı Teminatı
• Üçüncü Şahıs Sorumluluk Teminatı
• İşveren Sorumluluk Teminatı

İşletmenizdeki makine ve cihazlarda meydana gelebilecek olası hasarlara karşı Mühendislik sigortası ile tam koruma sağlar.

- İnşaat All Risk

- Makina Kırılması

- Elektronik Cihaz

- Montaj All Risk gbii başlıklarda bu hizmetten faydalanabilirsiniz.

Nakliyat Sigortası Nedir?

Ticari değeri olan mal ve kıymetlerin , bir nakil vasıtası aracılığıyla nakledilmesi esnasında, meydana gelebilecek kayıp ve hasarları teminat altına alan bir sigorta türüdür.

Tam ziya, geniş ve dar teminat seçenekleriyle Anadolu Sigorta malın taşıma aracı ile birlikte tüm değerini yitirecek şekilde zarar görmesinden, çarpma, devrilme, çarpışma, devrilme sonucu kısmi zararlara kadar pek çok riske karşı sigortalısına koruma sağlar.

Tarsim, TARIM SİGORTALARI HAVUZU tarafından devlet destekli olarak sunulan bu hizmet ile, Çiftçi ve Hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızın emeği teminat altına alınıyor.

Tarsim Sigortaları Hakkında Bilgi Almak İçin Tıklayın...


Bir seyahatin başlangıç ve bitiş noktası arasındaki süreci kapsayan sigortadır. Seyahat esnasında yolcu ve eşya güvenliğini sağlamak ve acil durumlarda destek sağlamak için sunulur. Seyahat sigortası, zorunlu bir sigorta türü değildir.

Siber Güvenlik sigortası, işletmeleri internet tabanlı risklerden ve daha genel olarak bilgi teknolojisi altyapısı, bilgi gizliliği, bilgi yönetimi yükümlülüğü ve bunlarla ilgili faaliyetlerle ilgili risklerden korumayı amaçlayan maddi varlıklarımızı ve itibarımızı koruyan özel bir sigorta ürünüdür.

Yabancı sağlık sigortası, Türkiye'de oturma izni almak isteyen ya da ikamet izni almak isteyen yabancılar için zorunlu bir sigortadır. Yabancı sağlık sigortası; sağlık hizmetleri ile ilgili acil durumlarda veya hastalıklarda doktor ziyaretleri, tanı, teşhis ve tedavi olmak üzere birçok işlemi kapsar.

Zorunlu bir sigorta türü olan trafik sigortası, trafikte meydana gelen ve karşı tarafa zarar verilen durumlarda maddi ve bedeni zararları üstlenir. Bunun yanı sıra trafikte yaşanan sorunlarda kusurlu tarafın ödemesi gereken tazminatlar da trafik sigortası tarafından üstlenilir.


Zorunlu sağlık sigortası, kamusal sigorta hizmeti olarak karşılanan ve SGK tarafından sürdürülen bir güvencedir. Ülkedeki herkesin sağlık sorunlarını kapsayan ve yaşanan olumsuz durumlar karşısında devlet kurumlarında ek ücret gerekmeksizin tedavi hizmeti sunulmasına yardımcı olan zorunlu sağlık sigortası, ülke genelinde geçerlidir. SGK sigortaları, özel kuruluşlar tarafından sağlanan tamamlayıcı sağlık sigortası hizmetleriyle desteklenebilir.

İnternetten Poliçe Satın Almak

Poliçelerinizi Online Olarak Kestirmek, Fiyat veya Teklif Almak için kullanabileceğiniz internet sitelerinin de var olduğunu biliyor musunuz?

Türkiye genelinde faaliyet gösteren Hazine onaylı 6 Firmadan Online poliçe işlemleri yapabilirsiniz.

Sigortam.net, Sigortaladım.com, Enuygun.com, Koalay.com, Dijipol.com, Tebom.net


Türkiye'de Sigortacılık Tarihi hakkında bilgi için Tıklayın...