Nakliyat Sigortaları

Nakliyat sigortaları nelerdir? neleri kapsar? ne işe yarar? cevaplar burada...


Nakliyat Sigortası; kara, deniz, hava ve demir yoluyla bir yerden diğer bir yere taşınmakta olan her türlü yükün, taşınmaları sırasında karşılaşabilecekleri tehlikelerden kaynaklanan hasarlara karşı, Genel ve Özel Şartlar ile belirlenmiş sınırlar çerçevesinde teminat sağlamaktadır.

Nakliyat Sigortası Teminatları

Emtea sigortalarında 3 ana teminat çeşidi vardır;

  • Tam Ziya
  • Dar Teminat
  • Geniş Teminat

Tüm bunlara ek olarak alınabilecek ek teminat türleri;

  • Harp Teminatı
  • Grev Terör Teminat

Neden Nakliyat Sigortası almalıyım?

Tam ziya, geniş ve dar teminat seçenekleriyle Anadolu Sigorta malın taşıma aracı ile birlikte tüm değerini yitirecek şekilde zarar görmesinden, çarpma, devrilme, çarpışma, devrilme sonucu kısmi zararlara kadar pek çok riske karşı sigortalısına koruma sağlar.


Kullanıcılar bunları da sordu:

Nakliyat sigortası nedir ne işe yarar?

Ticari değeri olan mal ve kıymetlerin , bir nakil vasıtası aracılığıyla nakledilmesi esnasında, meydana gelebilecek kayıp ve hasarları teminat altına alan bir sigorta türüdür. Teminat, nakledilmek üzere malların nakliyeciye teslimi veya araca yüklenmesi ile başlar, nakil sonrası alınan malları teslim alması ile biter.

 

Nakliyat sigortası çeşitleri nelerdir?

Emtia nakliyat sigortası teminatları 3 çeşittir. Bunlar; tam ziya, dar teminat ve geniş teminattır. Tam ziya teminatı; nakil vasıtasının fiilen veya mutlak surette tamamen ziyaı neticesinde sigortalı malların da tamamen hasar uğraması halini temin eder.

 

Nakliyat sigortasını kim yaptırır?

Yükün satıcısı veya alıcısı veyahut taşınan yükle menfaat ilişkisi olan herkes, bu sigortayı yaptırabilir. Emtia (yük) sigorta poliçesinde, sigortayı yaptıran kişiye sadece yük bedelini değil, bunun yanında navlun, sigorta ücreti, öngörülen kar vb. gibi bazı gider kalemlerini de sigortalatabilme imkanı sunmaktadır.

 

Nakliyat sigortası nasıl yapılır?

Size en yakın sigorta acentesinden gerekli bilgileri ileterek nakliyat sigortası teklifi alabilirsiniz. 

 

Nakliye sigortası zorunlu mu?

Nakliyat sigortalarının yaptırılması için yasal bir zorunluluk yoktur.

 

Nakliyat firmasının yaptırmak zorunda olduğu poliçe nedir?

Nakliyat Emtia Sigortası, taşınacak emtianın (yükün) karayolu, havayolu, denizyolu ve demiryolu nakil vasıtalarıyla bir yerden bir yere taşınması esnasında uğrayabileceği hasar ve kayıpları poliçede belirlenmiş özel şartlar ve Emtia Nakliyat Sigortası Genel Şartları kapsamında güvence altına alan sigorta türüdür.

 

Navlun sigortasını kim yaptırır?

Navlun sigortası, nakliye komisyoncusu ücretlerinin bir yüzdesi olarak hesaplanır. Sigorta masrafları nakliye şirketi tarafından ödenebilir ve müşteriye, nakliye şirketinin hizmet teklifine dahil edilen bir maliyet olarak iletilir.

 

Evden Eve Nakliyat sigortası Nedir?

Nakliyat Sigortası; kara, deniz, hava ve demir yoluyla bir yerden diğer bir yere taşınmakta olan her türlü yükün, taşınmaları sırasında karşılaşabilecekleri tehlikelerden kaynaklanan hasarlara karşı, Genel ve Özel Şartlar ile belirlenmiş sınırlar çerçevesinde teminat sağlamaktadır.

 

KLOZ ne anlama gelir?

Kloz, Fransızca “clause” kelimesinin Türkçeleşerek kloz halini alması ile ortaya çıkmış hukuki terimdir. Sözleşmeler açısından bakıldığında şart, koşul anlamına gelen kloz, sigorta poliçelerinde özel şartları bildiren ek maddeler anlamına gelir.

 

Nakliyat abonman sözleşmesi nedir?

Nakliyat Emtia Abonman Sözleşmesi, Ticari işletmelerin yıllık olarak gerçekleştireceği tüm sevkiyatlarını teminat altına alan bir sigorta sözleşmesidir. Tüm sevkiyatlar için yıllık bazda peşin olarak teminat sağlar. Nakliyat Sigortaları Genel Şartları www.tsb.org.tr çerçevesinde ve özel şartlar ile düzenlenir.

 

Nakliye garantisi nedir?

Bir eşyanın uygun yöntemlerle karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu ile başka bir yere taşınması aşamasında olası zarar ve hasar kayıpları telafi etmeyi hedefler. Sigorta poliçesinde belirtilmiş Nakliyat Sigortası Genel Şartlar ve Özel Şartlar dahilinde eşyalarınızı teminat altına alan bir sigorta çeşididir.

 

Yorum bulunamadı !

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.