Konut Sigortası Nedir?

Konut / Ev Sigortaları hakkında merak ettiğiniz tüm sorular ve cevapları burada.


Konut sigortası, evinizde karşılaşabileceğiniz hasarlara karşı güvence sağlayan bir sigortadır. Konut Sigortası ile ister ev sahibi olun ister kiracı, evinizi ve dilerseniz eşyalarınızı yangından hırsızlığa depremden tesisat arızası veya cam kırılmasına kadar birçok sorunun yol açabileceği maddi hasarlar, konut sigortaları tarafından karşılanır.

İster ev sahibi olun ister kiracı, siz de “Evim gibisi yok!” diyenlerdenseniz; bütçenize ve ihtiyacınıza en uygun Konut Sigortası ile evinizi ve evinizi paylaştığınız sevdiklerinizi güvence altına alın, huzuru ve mutluluğu yakalayın.

Konut Paket Sigortası, ev ve içindeki eşya; yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı geniş kapsamlı olarak koruma altına alır.


Konut Sigortası Hakkında en Çok Sorulan Sorular:

Konut sigortası neyi kapsar?

Konut sigortası ev ve içindeki eşyaları, su baskını ve deprem gibi doğal afetlerden hırsızlık ve yangına kadar pek çok riske karşı koruyan geniş kapsamlı sigorta çeşididir.

 

Konut sigortası DASK aynı mı?

DASK, yalnızca deprem ve depreme bağlı sebeplerden kaynaklanan hasarlar konusunda bir güvence sağlar. Ancak konut sigortası yalnızca depremde değil, bunun yanı sıra yangın, sel, su baskını gibi çeşitli risklere karşı da konut sahipleri için güvence sağlar.

 

Konut sigortası neden yapılır?

Bina sahiplerinin ya da kiracıların korktuğu durumlardan biri de doğal afetler nedeniyle oluşacak maddi hasarlardır. Konut sigortası kapsamında sel ve su baskını, fırtına, yer kayması, kar ağırlığı ve deprem gibi afetler meydana geldiğinde evinizde ve eşyalarınızda oluşan kaybın bedelini almanız mümkün olur.

 

Konut sigortası yaptırmak zorunlu mu?

Konut sigortası zorunlu mu sorusunun cevabı olarak bu sigorta türünün isteğe bağlı olduğu verilebilir. Ancak yasal bir zorunluluğu olmasa dahi konut sigortası geniş kapsamlı güvenceler sunar. Poliçe kapsamındaki durumlarda yapılan konut sigortası hasar ödemesi ile karşılaşacağınız finansal zorlukların önüne geçilir.

 

Konut sigortası neleri karşılamaz?

Sigortalının adresinde yer alan ev cihazlarında (taşınamayanlar) ani ve beklenmedik zararlar. Sigortalının adresinde yer alan taşınamayan eşyaların beklenmedik şekilde kırılması Sabit ısıtma tesisatında meydana gelen yakıt sızmalarının sigortalı eşyalara verebileceği zararlar. Binaya ait tesitatın çalınması

 

Konut sigortası olup olmadığı nasıl anlaşılır?

1.Adım: Kişi Sisteme e-devlet şifresi ile giriş yapar. 2.Adım: Sisteme girişten sonra "arama butonuna" tıkladıktan sonra, "sigorta sorgulama" yazar. Sigorta sorgulaması sonrasında, ekranda kişiye ait olan sigorta poliçeleri yukarıdan aşağıya doğru sıralanır.

 

Konut sigortası yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

  • Kiracı ile evsahibinin yaptırması gereken ev sigortaları farklıdır. ...
  • Ev sigortalanırken eşya değerini fazla yazdırmayın. ...
  • 3. Ev sigortasındaki ücretsiz hizmetleri öğrenin. ...
  • Konut sigortası indirimlerini kaçırmayın. ...
  • 5. Ev sigortasının kapsamı nedir diye detaylıca bakın. ...
  • 6. Konut sigortası vergi indirimi hakkınızı kullanın.

 

Konut sigortası kiracının verdiği zararı karşılar mı?

Kiracılar, genelde eşyalarını güvence altına almak için konut sigortası yaptırır, bu durumda bazı ek teminatlar poliçeye eklenebilir. Kiracının oturduğu bir evde, konutun da zarar görebileceği durumlarda yine bir ek teminat olan mal sahibine karşı sorumluluk teminatı varsa sigortakonut sahibinin zararı karşılanır.

 

Kiracı Konut sigortası yaptırabilir mi?

Konut sigortası sadece mülk sahibi kişiler tarafından tercih edilmez, konutta ikamet eden kiracılar da konut sigortası yaptırabilirler. Çünkü eve ve yapısına zarar verecek durumlar her zaman oluşmaz.

Yorum bulunamadı !

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.