Kesmece Sigorta - A.Zeki Bozkurt

1 Eylül sabahı heyecanla ekranlarımızı açtık. Aman Allahım ne görelim! Poliçe kesen 8-9 sigorta şirketi vardı onlar da poliçe kesmediği gibi kimi şirket sistem yavaşlatıyor, kimisi sistemi kapatıyor, kimi müşteri adına kredi kartı veya banka kartı istiyor vesaire…


Geçtiğimiz aylardan itibaren özellikle 2022’nin 2 çeyreğinden itibaren, trafik lisansı olan sigorta şirketlerinin poliçe kesmemesini konuşmaya başladık. Poliçe keseni zaten mum ışığıyla aradığımız sigorta şirketleri bir de taksitli poliçe tanzimlerini durdurdu mu? Al sana arap saçına dönen sektör.

Ya arkadaş tamam sigorta kesmiyorsun, zamlı fiyatı da kabul ettik taksitleri kaldırmak nedir ya? Kar topundan koptu çığ büyüyor haliyle tabi SEDDK’nın konuyu ivedilikle ele alması, sigorta şirketlerinin yöneticileriyle yaptıkları toplantılar 1 Eylül itibariyle zam kararına dönüştü. Hepimiz umutlanmadık değil hani! Niye çünkü %20 zam ve her ay %4,75 zam ilamı, bunun yanında poliçe kesmeyen sigorta şirketlerinin lisans iptalleri, para cezaları bunları korkutur, biz acentelere “ohhh be!” dedirtir diye beklerken maalesef yine ters köşe olduk.
Ağustos’un son haftasında birçok şirketi poliçe kesmemedeki ısrarını sürdürüyordu. Eylül başındaki zamla birlikte şirketler rahatlayacak diye bakıyorduk. İşte eylül dedik, ekim sonuna da geldik ama sektörde hala maalesef sorunlar devam ediyor.

 

Sorunlar katlanarak büyüyor

1 Eylül sabahı heyecanla ekranlarımızı açtık. Aman Allahım ne görelim! Poliçe kesen 8-9 sigorta şirketi vardı onlar da poliçe kesmediği gibi kimi şirket sistem yavaşlatıyor, kimisi sistemi kapatıyor, kimi müşteri adına kredi kartı veya banka kartı istiyor vesaire… Sonuçta yapılan ara zam da beklenen rahatlamayı sağlamadı; sorunları katlayarak büyüttü.


Sonra ne oldu? SEDDK abilerimizle bir kaç hafta önce trafik lisansı olan şirketler tekrar toplantıya çağrıldı ve hem yapılan çalışmalar hakkında bilgi verildi, hem de tekraren poliçe kesmeme konusunda uyarıldı. Sigorta şirketleri yasal zorunluluğa rağmen burunlarından kıl aldırmadılar. Hal böyle olunca da bırakın piyasa rahatlamasını, büyük piyasa payı olan şirketlerden sistem kapatanlar yüzünden diğerlerine çok yük bindirdiği için daha da büyük problem yarattı. Devletin sigorta şirketi Türkiye Sigorta bile daha fazla trafik yükü alamadı o bile kendi ekranlarını resmen askıya aldı.

Eee şimdi ne olacak? Hani ağustosta çıkartılan yönetmelikle ‘üretimi durdurma’ yetkisi alan Üst Kurul bas bas bağırıyorlardı lisans iptal, para cezaları diye. Devletin sigorta şirketine kes bakalım cezayı, önce evinin önünden başla bakalım temizliğe.

Tarih tekerrürden ibaret derler ya! Fazla uzağa gitmeye gerek yok, biz bu tabloyu 2017’de gördük arkadaş. O zamanlar zorunlu havuzla bu sorunu aşmıştık da rahat bir nefes aldık. Sektör biraz olsun rahatlar mı diye beklerken bu sefer durum daha da vahim bir hal aldı. Kendisini “bana güven gerisine karışma” diye ortaya koyan Hazine Müsteşarlığı dolayısıyla devletimiz 2022’nin ilk çeyreğinde 3 milyar TL zarar karşısında “benden bir şey çıkmaz zam yapın.” hamlesi de çok işe yaramış görünmüyor. Emrediyorum, sigortayı kes, lisansını iptal ederim, para cezası keserimli aba altından sopa göstermeler de uygulanmıyor ya da uygulanamıyor. Valla görünen tabloda sigorta şirketlerinin ne zam ne cezalar ne de lisans iptalleri umurlarında. Sorun büyük zam da bir yere kadar. Sonuçta bu zamların muhatabı bizleriz, halkımız. Geçen senelerin neredeyse 4-5 katını bulan bu zamlar her ay %4,75 zamlarla nereye kadar dayanabilecek? Her yapılan zam binlerce sigortasız aracın trafikte sayısının artmasına sebep oluyor.  Ağustos 2022 verilerinde Türkiye’de 25 milyon 731 bin 750 aracın 5 milyon 152 bin 150 adedi zorunlu trafik sigortası yapılmadan yollarda dolaşıyor. Bu sayı her geçen gün binlerce artıyor.

Sonuç olarak hastalığın teşhisi belli, bu işi aşabilecek makamlar da belli. Hani meşhur biz söz var “hepimiz aynı gemideyiz.” Evet doğru hepimiz aynı gemideyiz ama bu sorunun çözüm muhatapları başta devlet olmak üzere sigorta şirketleri. 2017’den daha beter durumdayız ve belirsizliğin kazananı yok olan yine vatandaşa oluyor.

Hadi kalın sağlıcakla.
 A.Zeki Bozkurt
https://www.instagram.com/a.z.bozkurt/
https://www.facebook.com/azbozkurt52/

1.11.2022 00:34

Nuri Y.

Sn.Bozkurt duygularımızı dile getirmiş devemınıda bekliyoruz

30.10.2022 18:53

Abdurrahman k.

Fiyat alsak bile kestiremiyorum poliçeye. Bir günde zam geliyor

30.10.2022 10:52

nergiz keçeci

dilinize, kaleminize sağlık, sorunlarımızı nasıl duyuracağız bu çoook yetkililere

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.