Kasko Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?


Kasko Nedir? Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir

 

Kasko Hakkında en çok sorulan sorular ve cevapları şu şekilde:

Kasko sigortası ne işe yarar?

Kasko; aracın yanması, çalınması, çalınmasına teşebbüs edilmesi veya kaza sonucu oluşabilecek zararlara kadar ayrıntılı bir güvence planı sunar. Bunun yanında poliçe kapsamına göre ek hizmet ve teminatlarla sunulan kolaylıklar, güvenli yolculuklar için ihtiyaç duyulan şeyler baz alınarak oluşturulur.

 

Kasko sigortası karşı tarafın hasarını öder mi?

Kasko Karşı Tarafın Hasarını Karşılar mıKasko sigortası karşı tarafın hasarının trafik sigortası limitlerini aşan kısmı için İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) teminatıyla karşılayabilir. Yani kasko karşı tarafın hasarını karşılar mı sorusunun cevabı kasko İMM teminatıdır.

 

Arabaya kasko yaptırmak zorunlu mu?

Kasko sigortası zorunlu değildir, kişiler araçlarının başına gelebilecek beklenmedik durumlara karşı koruma altına alma amaçlı isteğe bağlı olarak kasko yaptırabilir. Ancak trafiğe çıkacak her aracın trafik sigortası yaptırması zorunludur. Trafik sigortası araçların yaptırmak zorunda olduğu tek sigorta türüdür.

Kasko neleri ödemez?

Kasko sigortası, her kazada oluşan hasarı karşılamaz. Taşıma haddini aşan araçlarda oluşan hasarlar, modifiye işlemleri sırasında yaşanan hasarlar ve periyodik bakımın yapılmaması gibi durumlarda aracın alacağı hasar kasko sigortası kapsamına girmiyor.

 

Kasko yaş sınırı kaç?

Araç Kasko yaş sınırı, sigorta şirketlerine göre değişmekle birlikte 15 olarak belirlenmiştir. Türkiye Sigortalar Birliği tarafından belirlenen bu yaş sınırını aşan araçlar, sigorta teminatları üzerinden güvence altına alınamaz.


Kaskolu araç pert olursa ne olur?

Pert araç için yapılacak ödeme sigorta poliçesinde belirtilen kasko bedeli kadardır. Ödeme bu bedeli geçmemek koşuluyla aracın o dönem içerisinde olan piyasa değeri olur.

Kaskoda önemli olan nedir?

İkame Araç Temini

Yaptıracağınız kasko sigortasının olası bir kaza durumundan sonra sizi araçsız kalmaktan da koruması oldukça önemlidirKasko sigortanızın teminat kapsamının ikame bir aracı kapsamasına ayrıca özen göstermeli ve bu konuda titiz davranmalısınız.

Arabam bozuldu kasko karşılar mı?

Sigorta kapsamına giren bir olaydan doğmadıkça ve böyle bir olayla sonuçlanmadıkça otomobilin mekanik, elektrik ve elektronik donanımında meydana gelen her türlü arıza ve kırılmalar da kasko poliçesi kapsamı dışında kalmaktadır.

 

15 Yaş Üstü Araç Kasko Değer Listesi

15 yaş üstü araçlara kasko değer listesinde yer verilmez. Bu nedenle sigorta şirketlerinin çoğunda 15 yaş üstü araçlara kasko hizmeti sunulmamaktadır. Fakat yine de sigorta şirketleri bazı özel şartları dahilinde 15 yaş üstü araçlar için de poliçe yapmaktadır.

 

Ağır hasarlı araç kasko yapılır mı?

Günümüzde ise birçok sigorta şirketi ağır hasarlı ya da az hasarlı tüm araç gruplarına, model ve yıl sınırlaması gözetmeksizin teminat sağlayabilmektedir. Geçirdiği kaza ile birlikte ağır hasar alan bir aracın; ikinci el olarak satın alınması sonrasında KASKO yapılması elbette mümkündür.

Yorum bulunamadı !

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.