Hayat Sigortaları

Hayat Sigortası nedir? Ne İşe yarar? Kredi Borcunu Öder mi? Kimler Yaptırabilir? Tüm Soruların cevapları yazımızda.


Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası bir sigorta türüdür. Bir sigorta poliçesi sahibi ile sigortacı arasındaki bir sözleşmedir. Sigortacı, sigortalı bir kişinin vefatı üzerine, belirlenen yararlanıcıya prim karşılığında bir miktar para veya fayda ödemeyi taahhüt eder.

 

Türkiye'de Uygulanan Hayat Sigortası Çeşitleri:

  • Ölüm Hali Sigortası ...

  • Grup Hayat Sigortası ...

  • Maluliyet Sigortası ...

  • Ferdi Kaza Sigortası ...

  • Sağlık Sigortası ...

  • Özel Durum Sigortası


Kullanıcılar Bunları da Sordu:

Hayat sigortası ne işe yarıyor?

Hayat sigortasının ana teminatı vefat teminatıdır ve vefatınız durumunda sigortada belirttiğiniz aile bireylerinin maddi güvence altına alınmasını sağlar. Yaşamsal risklerinizi de güvence altına alarak bir sakatlık durumunda da yaşam kalitenizi korumanıza yardımcı olur.

 

Hayat sigortası kaç yıl geçerli?

Sigorta süresi bir yıldır. Bu süre sonunda poliçe, sağlık beyanına gerek kalmadan beş yıl süreyle otomatik olarak yenilenir. Otomatik yenilemede teminat her yıl TÜFE oranında artırılır ancak teminat artış tutarının 150.000 TL'yi geçmesi halinde otomatik yenileme yapılmaz.

 

Hayat sigortası ücreti geri alınabilir mi?

Yani hayat sigortası hem vatandaşı hem de bankayı güvence altına alıyor. Ancak kredi çektikten sonra sigortadan vazgeçenler de olabiliyor. Bunun için vatandaş e-Devletten dilekçe ile başvuru yaparak parasını iade alabiliyor.

 

Hayat sigortası hangi hallerde ödeme yapar?

Bu poliçe, vefat durumu ile karşılaşıldığında mevcut borcun tamamının sigorta şirketi tarafından karşılanmasını sağlar. Bu sayede ölen kişinin mirasçılarına borç aktarılmamış olur. Ayrıca ölüm dışında, eğer poliçeye ekletilmişse iş göremezlik ve malullük durumunda da hayat sigortası tarafından bankaya ödeme yapılır.

 

Hayat sigortası neleri kapsamaz?

Sigortalı nükleer, kimyasal silah kullanımı, AIDS, nükleer, biyolojik ya da kimyasal saldırı sonucu ya da nükleer rizikolar sonucu ölürse sigorta şirketi sadece riyazi ihtiyatı öder.Tedavi amaçlı olan nükleer rizikolar bunun dışında tutulur.

 

Hayat Sigortası Olması Durumunda

Aslında hayat sigortasını yaptırmış olmanız sizin için doğru bir tercih olacaktır. Çünkü sigortanın temel amacı size ait borçları ödemekle yükümlü olmaktır. Yani kredi borcu devam eden biri hayatını kaybederse, bazı istisnai durumlar hariç tüm borçları sigorta şirketi tarafından ödenir.

 

Ölen kişinin hayat sigortası varsa ne olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcunu Kim Öder? Ölen kişinin kredi borcunu şayet hayat sigortası varsa sigorta poliçesi şartları doğrultusunda sigorta şirketi öder. Ölen kişinin hayat sigortası olmaması halinde ise söz konusu borcu kişinin yasal mirasçıları ödemekle mükelleftir.

 

Hayat sigortasından kimler yararlanabilir?

Birikim yapmak ve/veya hayatta karşılaşılabilecek çeşitli risklere karşı teminat sahibi olmak isteyen herkes hayat sigortasından yararlanabilir. Teminat türüne ve seçeceğiniz ürüne göre bazı ürünlerde sağlıklı olma koşulu ya da yaş sınırı aranabilir.

Yorum bulunamadı !

Yorum yap

Eğer gravatar hesabınız var ise avatarınız burada görünecektir.